Sociology of Information

علوم انسانی از منظر پست مدرنیسم 3

سه شنبه 19 فروردین 1399 11:19 ب.ظ

نویسنده : مهدی شقاقی

ساحت روش‌شناختی

1.پست‌مدرنیسم در بررسی دعاوی معرفتی علاقه‎مند به بررسی صدق و کذب آنها نیست بلکه علاقه‎مند به بررسی آن است که این ادعاها چگونه ساخته شده یا چه شده که ادعای صدق یک دعوی، اهمیت پیدا کرده است.

2. پست‌مدرنیسم به روش به مثابه راهی که منتهی به حقیقت می‌شود نقد دارد و آن را دارای پایانه‎های ایدئولوژیک می‎دانند و آنها را فراروایت‎هایی در باب حقیقت تلقی می‎کنند که خود به هیچ روی قابل اثبات منطقی نیستند.

3. پست‎مدرن‎ها به جای ذهن، بر متن و به جای هویت به تمایز تأکید دارند.

4. پست‎مدرنیسم دارای کمترین احکام درجۀ اول (مانند احکام ارزشی و اخلاقی) در عرصۀ علوم انسانی است. پست‎مدرنیسم به ندرست سرمشق و الگو تعیین می‎کند. اصل مهم آن است که متناسب با تنوع و تکثر گروه‌ها، ارزش‎های بی‎شماری بتوانند ظاهر شوند.

5. پست‌مدرنیسم مخالف هر نوع تبیین کلیت‌بخش و تعمیم کلی است و این نوع تعمیم‌ها را فراروایت می‎نامد.

6. از منظر پست‎مدرنیسم، نظریه همان‎قدر که ابزار تحلیل است، موضوع تحلیل نیز هست. مسئله این است که رهیافت‎های پژوهشی و تحلیلی چگونه برخی از انواع فهم‎ها از پدیده‎های اجتماعی را در جایگاه ممتازی قرار می‎دهند و برخی فهم‎های دیگر را به حاشیه می‎رانند. روش تحلیل پست مدرن آن است که بجای اینکه پرسش «چه می‎توانم بدانم» بررسی کند، این پرسش که «پرسش‎های من چگونه شکل گرفته‎اند» یا «چه شده که چنین پرسش‎هایی موضوعیت یافته است» را بررسی می‎کند.

7. پست‎مدرنیسم در ساحت روش‎شناختی، بیمناک از آسیب رساندن به تفاوت، با قرار دادن زبان و نشانه‎ها و تصاویر زبانی به عنوان منبع تحقیق، خود را به یک رشته استراتژی‎ها و فنون واسازی محدود می‎کند. روش‎شناسی واسازانۀ پست‎مدرنیسم رشته فنونی را در اختیار قرار می‏دهد تا محققان بتوانند ضدیت با دوگانه‎باوری‎های سلسله‎مراتبی را نشان دهند.دیدگاه ها : نظرات
آخرین ویرایش: پنجشنبه 28 فروردین 1399 12:24 ب.ظشبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات